مشاوره ژنتیک

[fullwidth background_color=”” background_image=”” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ background_repeat=”no-repeat” background_position=”left top” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_webm=”” video_mp4=”” video_ogv=”” video_preview_image=”” overlay_color=”” overlay_opacity=”0.5″ video_mute=”yes” video_loop=”yes” fade=”no” border_size=”0px” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”20px” padding_bottom=”20px” padding_left=”0px” padding_right=”0px” hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” hide_on_mobile=”no” menu_anchor=”” class=”” id=””][content_boxes settings_lvl=”child” layout=”icon-with-title” columns=”1″ icon_align=”left” title_size=”” title_color=”” body_color=”” backgroundcolor=”” icon_circle=”” icon_circle_radius=”” iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” circlebordersize=”” outercirclebordercolor=”” outercirclebordersize=”” icon_size=”” icon_hover_type=”” hover_accent_color=”” link_type=”” link_area=”” link_target=”” animation_delay=”” animation_offset=”” animation_type=”0″ animation_direction=”left” animation_speed=”0.1″ margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””][content_box title=”” icon=”” backgroundcolor=”” iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” circlebordersize=”” outercirclebordercolor=”” outercirclebordersize=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”” linktext=”” link_target=”_self” animation_type=”” animation_direction=”” animation_speed=””]

باورهای غلط درمورد مشاوره ژنتیک:

 انتظار درمان از مشاوران ژنتیک.

تصور اینکه انجام مشاوره ژنتیک همراه با تضمین %100 سلامت فرزند خواهد بود.

مشاوره ژنتیک فقط برای ازدواج­های فامیلی است.

 مشاوره ژنتیک فقط درصورت وجود فرد معلول در خانواده انجام می­شود.
منظور از رابطه فامیلی فقط رابطه پسرعمو- دخترعمو است.

نقش مادر را در توارث بی­اهمیت می­دانند. ویا اینکه عامل بیماری را مادر و یا شیر مادر می­دانند.

نگرانی بی­مورد درباره گروه خونی و تفسیرهای غلط در مورد تشابه و یا عدم تشابه گروه­های خونی.

تصور وجود دارویی خاص برای درمان بیماری­های ژنتیکی.

تقاضا و اصرار بر انجام آزمایش­های نامربوط و پرهزینه بخصوص در مواردی که ازدواج یا بچه­دار شدن پرخطر ارزیابی می­شود.

تصور اینکه مشاوره ژنتیکی بدون انجام آزمایش ارزشی ندارد و پس از مشاوره حتما باید آزمایش­هایی انجام شود.

انتظار دریافت جواب مطابق نظر خود و یا خانواده از مشاوران.

انتظار تصمیم گیری نهایی از طرف مشاوران.

تصور اینکه با انجام آزمایش تشخیص کم­خونی تالاسمی (و خوب بودن جواب)، دیگر از نظر ژنتیکی هیچ مشکلی ندارند

[/content_box][/content_boxes][separator style_type=”double” top_margin=”” bottom_margin=”” sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” class=”” id=””][content_boxes settings_lvl=”child” layout=”icon-with-title” columns=”1″ icon_align=”left” title_size=”” title_color=”” body_color=”” backgroundcolor=”” icon_circle=”” icon_circle_radius=”” iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” circlebordersize=”” outercirclebordercolor=”” outercirclebordersize=”” icon_size=”” icon_hover_type=”” hover_accent_color=”” link_type=”” link_area=”” link_target=”” animation_delay=”” animation_offset=”” animation_type=”0″ animation_direction=”left” animation_speed=”0.1″ margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””][content_box title=”” icon=”” backgroundcolor=”” iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” circlebordersize=”” outercirclebordercolor=”” outercirclebordersize=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”” linktext=”” link_target=”_self” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″]

مشاوره‌ ژنتيك در چه مواردی انجام الزامی است؟

1) سابقه خانوادگی و یا نگرانی از وجود یک بیماری ژنتیکی در خانواده:

وجود ناهنجاری های مادرزادی، عقب افتادگی ذهنی، تاخیر در رشد و عوارض متعدد در یک فرد خانواده می تواند نشان دهنده احتمال وجود یک بیماری ژنتیکی در خانواده باشد.به هر حال یکی از اصلی ترین دلایل مراجعه برای مشاوره ژنتیک وجود بیماری ژنتیکی در خانواده است.

2) ازدواج فامیلی:

در ازدواج های فامیلی بخشی از ژن های موجود در مرد و زن از یک جد مشترک به طور یکسان به ارث رسیده اند و لذا احتمال به ارث رسیدن ژن معیوب از طرف پدر و مادر به فرزند افزایش می یابد و لذا قبل از هر اقدامی برای ازدواج فامیلی بایستی به مشاوره ژنتیک مراجعه شود.

3) سن بالای مادر:
مشخصا با افزایش سن مادر احتمال ابتلای فرزندان به بیماری های ژنتیکی افزایش می یابد و لذا برای خانم های بارداری که حدود 35 سال یا بالاتر سن دارند مشاوره ژنتیک ضرورت دارد.

4) نتایج غیرطبیعی در تست های غربالگری:
با توجه به عدم قطعیت تست هاس غربالگری (مثل Triple test و یا سونوگرافی) پس از انجام این نوع تست ها با انجام مشاوره ژننتیک اقدام بعدی مثل تست های تشخیصی برای قطعی کردن نتایج تست های غربالگری تعیین می شود.

5) ناباروری:
ناهنجاری های ژنتیکی یکی از عوامل مهم ناباروری هستند و لذا مشاوره ژنتیک برای زوج های ناباروری سیار کمک کننده است. مشاوره ژنتیک همچنین می تواند به زوج های نابارور آموزش های لازم در خصوص راه کارهای موجود برای آن زوج و همچنین امکان استفاده از گامت های خود این افراد برای باروری را رائه نماید.

6)سقط های مکرر و مرده زایی:
حدود 10%-15% از حاملگی های تشخیص داده شده به سقط منجر می شود.گرچه عوامل متعددی باعث سقط می شوند ولی حدود 50% سقط های سه ماهه اول حاملگی به علت ناهنجاری های کروموزومی اتفاق می افتد و لذا در خصوص سقط های مکرر خود به خودی مشاوره ژنتیک اجتناب ناپذیر است.

7)سابقه خانوادگی سرطان در خانواده:
گره اکثریت سرطان ها تک گیر هستند ولی مواردی از سرطان ها هستند که به ارث می رسند به طوری که در خانواده چند عضو مبتلا به سرطان وجود دارند. مشاوره ژنتیک سعی می کند احتمال ابتلای به سرطان را در زمانی که سرطان های خانوادگی وجود دارد. برای مراجعه کننده محاسبه نماید و راه های موجود برای کاهش این احتمال خطر را به وی بیاموزد.

8) سابقه وجود یک ناهنجاری کروموزومی در خانواده:
وجود سندرم های کروموزومی در بعضی موارد می تواند احتمال ابتلای فرزندان بعدی خانواده رابه ناهنجاری های کروموزومی افزایش دهد و لذا در خصوص وجود یک فرزند مبتلا به ناهنجاری کروموزومی مشاوره ژنتیک قبل از بارداری لازم است.

9) در معرض عوامل محیطی مثل مواد شیمیایی دارو ها و یا اشعه قرار گرفتن:
به طور کلی هر دارو، ماده شیمیایی و یا عوامل محیطی مثل اشعه که بتواند اثرات سوئی روی جنین بگذارد تاتوژن (Teratogen) نامیده می شود. در صورتی که مادر و پدر یک جنین و یا زوجی که در آینده قصد بچه دار شدن دارند در معرض چنین عواملی قرار گرفته باشند می تواند اثرات مخربی بر روی جنین داشته باشند، لذا مشاوره ژنتیک در این موارد می تواند بسیار کمک کننده باشد.

10)ابهام جنسیتی و اختلال در بلوغ:
در صورت وجود ابهام جسی معمولا مشخص شدن قطعی جنسیت توسط بررسی های ژنتیکی انجام می شود و لذا اولین اقدام در خصوص اختلال در بلوغ و ابهام جنسی مشاوره ژنتیک است.

در صورت هر گونه اقدامی جهت انجام مشاوره ژنتیک در این مرکز می توانید با شماره های آزمایشگاه ژنوم تماس بگیرید.[/content_box][/content_boxes][/fullwidth]

دیدگاهتان را بنویسید

وارد شدن با شبکه های اجتماعی :
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + سه =