Site Loader
  • خانه
  • تماس با ما
  • دانشنامه
  • فرم ها
اصفهان،خیابان محتشم کاشانی،بین کوچه 38 و 40
<

maxresdefault تشخیص پیش از لانه گزینی (PGD)
Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

تشخیص پیش از لانه‌گزینی (PGD) یک اصطلاح رایج است که همۀ روش‌های انتقال و آزمایش سلول‌های یک جنین پیش از اینکه در طول یک سیکل IVF درون رحم قرار گیرد را شامل می‌شود. در این روش کروموزوم‌ها و ژن‌ها ی جنین را می توان بررسی نمود. در واقع PGD‌ تکنولوژی نسبتاً نوینی است که افراد با بیماری های ارثی خاص را قادر می‌سازد که از انتقال این ژن‌های معیوب به فرزندان خود جلوگیری کنند. این روش شامل بررسی ژن‌های جنینی می‌باشد که در طی یک سیکل IVF ایجاد شده است. به عبارت دیگر روش PGD می‌تواند پیش از بارداری و در واقع پیش از انتقال جنین به رحم برای تشخیص یک بیماری ژنتیکی در مراحل اولیه جنینی به کار رود.

آزمایش PGD چگونه انجام می‌شود؟

تشخیص پیش از لانه‌گزینی با فرآیند طبیعی لقاح مصنوعی آغاز می‌شود که شامل تحریک تخمدان با دارو برای رها نمودن تعدادی تخمک ، برداشتن تخمک های رها شده در محوطه شکم و لقاح در آزمایشگاه می‌باشد. در طی سه روز، رویان به 8 سلول تقسیم می‌شود. تشخیص پیش از لانه‌گزینی شامل مراحل زیر است: 
ابتدا یک یا دو سلول بلاستومر از رویان برداشته می‌شود.DNA  سلول از طریق فرآیندی به نام واکنش زنجیره‌ای Polymerase (PCR) تکثیر می‌شود و از لحاظ به ارث رسیدن تغییر ژنی مورد نظر بررسی می شود.
با انجام آزمایش PGD‌ و شناسایی رویان‌هایی که فاقد تغییر ژنی بیماریزا هستند، پزشک نسبت به کاشت رویان‌ها در رحم اقدام می نماید.

images 5 300x157 تشخیص پیش از لانه گزینی (PGD)

 

آزمایش PGD برای چه افرادی کاربرد دارد؟

تشخیص پیش از لانه‌گزینی برای هر زوجی که در معرض انتقال یک بیماری یا عارضه ژنتیکی هستند می‌تواند به کاربرده شود. افرادی که ممکن است کاندید آزمایش PGD‌ باشند عبارتند از: 
زنان 35 سال و بالاتر ( برای بررسی اختلالات کروموزوم های 13،18،21،X  و Y )
حامل‌های اختلالات ژنتیکی وابسته به جنس
حامل‌های اختلالات تک ژنی
سابقه اختلالات کروموزومی در خانواده
زنانی که سقط‌های مکرر ناشی از مشکلات کروموزومی داشته اند.
زوج های  ناباروری که  IVFهای ناموفق مکرر داشته‌اند.
آزمایش PGD‌ برای تعیین جنسیت نیز به کار می‌رود.

تشخیص پیش از لانه‌گزینی هم برای شناسایی مشکلات کروموزومی و هم اختلالات ژنی به کار می‌رود؛ این مشکلات، زوج را در معرض نقص‌های هنگام تولد یا سقط جنین‌های خود به خودی قرار می‌دهد.PGD وجود اختلالاتی که در ادامه آمده است را تشخیص می‌دهد: 

اختلالات وابسته به جنس مغلوب همچون هموفیلی، سندروم x شکننده و بیشتر مشکلات عصبی- عضلانی.
اختلالات وابسته به جنس غالب همچون سندروم Rett و نرمی استخوان به علت مقاومت در برابر جذب ویتامین D.
اختلالات ژن منفرد همچون بیماری هانتینگتون و کم‌خونی ناشی از سلول داسی‌شکل.
بازآرایی‌های کروموزومی همچون جابجایی، واژگونی (Inversion )، حذف و آنیوپلوئیدی.
با پیشرفت و توسعه تکنولوژی، امکان بکارگیری این روش جهت تشخیص سایر اختلالات ژنتیکی نیز فراهم خواهد شد.

 

مزایای PGD

به دلیل انجام این روش پیش از لانه گزینی، نیاز به آمنیوسنتز که در دوران بارداری انجام می شود کاهش می یابد. از آنجا که این روش پیش از لانه گزینی انجام می شود به زوج این امکان را می دهد که تصمیم بگیرند آیا می خواهند وارد مراحل بعدی بارداری شوند یا خیر. این روش زوج‌ها را ترغیب می‌کند که به دنبال فرزندان بیولوژیکی باشند. با توجه به نقص‌هایی که ممکن است هنگام تولد وجود داشته باشد، استفاده از این روش هزینه‌ها را کاهش خواهد داد.از طرفی به دلیل اینکه در این روش جنین قبل از انتقال به رحم مورد آزمایش قرار می گیرد و فقط جنین های سالم به رحم منتقل می شود، اصلی ترین مزیت PGD، عدم نیاز به سقط جنین است. بخصوص که در بسیاری از بیماری ها آسیب ها و خطرات جسمی و روحی برای مادر دارد.

مزیت اصلی دیگر PGD این است که با عدم استفاده از جنین های ناقل، با یک نسل PGD، بیماری در خانواده ریشه کن می شود در حالی که روش های دیگر مانند تشخیص پیش از تولد، با توجه به سقط نکردن جنین های ناقل باعث شایع تر شدن بیماری می شود.

در صورت انجام روش تشخیص  پیش از لانه‌گزینی، نیاز به آمنیوسنتز که در دوران بارداری انجام می‌شود کاهش می‌یابد.
از آنجا که این روش، پیش از لانه‌گزینی جنین انجام می‌شود، به زوج این امکان را می‌دهد که تصمیم بگیرند آیا می‌خواهند وارد مراحل بعدی بارداری شوند یا خیر.
این روش زوج‌ها را ترغیب می‌کند که به دنبال فرزندان بیولوژیکی جنین حاصل از تخمک و اسپرم خود زوج، نه اهدایی باشند.
با توجه به نقص‌هایی که ممکن است هنگام تولد وجود داشته باشد، استفاده از این روش هزینه‌ها را کاهش خواهد داد.

مشکلات  PGD 

گرچه در این روش ژن معیوب عامل بیماری بررسی  می شود ولی گاه ممکن است بیماری یا نقص ژنتیکی دیگری نیز در جنین باشد که بررسی نشده است.

گاه لازم است پس از بارداری با جنین ایجاد شده توسط PGD به منظور اطمینان از سلامت جنین تشخیص پیش از تولد روی آن جنین نیز انجام شود.

 

تهیه کننده : خانم م.اسکوردی ( مرکز ژنتیک پزشکی ژنوم )

 

Post Author: بهپور ریاحی پور

IT Manager in Genomlab